Poradnik kandydata

Pierwsza rozmowa

Termin wyznaczony. Teraz zabieramy się do przygotowania. Rozmowa kwalifikacyjna przed Tobą. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy raczej powoduje, że to bardziej pracodawcy walczą o pracowników, niż odwrotnie. Pierwsza rozmowa powoduje stres, jest niczym walka, walka o lepsze jutro, o spełnienie marzeń, o nowe możliwości. W związku z tym należy się do tego naprawdę dobrze przygotować. 

1. Pierwsze wrażenie- robimy tylko raz!
Schludny dopasowany ubiór, fryzura, uśmiech, pewna postawa. To podstawy, które na początek powinny wystarczyć, aby zrobić dobre wrażenie. 

2. Komunikatywność
Większość rozmów zacznie się od „small talk”, ale pamiętaj nie jest to luźna rozmowa, tylko już zaczeła się rekrutacja a to jest jej część. Mów wyraźnie, pełnymi zdaniami, nie bój się uśmiechu i lekkich żartów, oczywiście w sytuacji która na to pozwala. 

3. Pewność siebie, kontakt wzrokowy, samoświadomość
Od początku wiesz na jakie stanowisko aplikujesz, posiadasz też wiedzę na temat wymagań. Bądź pewny swoich zalet, nie bój się podkreślać sukcesów. W rozmowie nawiązuj do wymagań i podawaj przykłady ze swojego doświadczenia. Mój swobodnie i pewnie. Utrzymuj kontakt wzrokowy, syalwetke wyprostowaną oraz gdy przekaz tego wymaga podkreślaj pewne sprawy gestykulacją. 

4. Znajomość firmy i branży
W dzisiejszych czasach bardzo ciężko w to uwierzyć, ale zdarzają się kandydaci, którzy nawet nie znają pełnej nazwy firmy do której aplikują. Praktycznie każda firma ma swoją stronę internetową, więc nie powinno być problemu, aby poczytać historię firmy, aktualności oraz poznać jej ofertę. Pamiętaj, może paść takie pytanie, warto wtedy znać odpowiedź.

5. Prawdomówność
Bardzo ważne, naprawdę wszystko można zweryfikować. Historię zatrudnienia, opinie poprzednich pracodawców oraz przede wszystkim twoje kompetencje. Nie kłam. Jeżeli czegoś nie wiesz, bądź zdajesz sobie sprawę, że wymaga jeszcze doszkolenia, to powiedz o tym. Zostanie to napewno lepiej odebrane, niż osoba wszystko wiedząca, która polegnie na pytaniach szczegółowych. 

Nie pozostaje nic innego jak działać! Idź na rozmowę i zdobywaj zawodowe szczyty.