TSL

Jeszcze nie wiesz na czym polega praca spedytora morskiego?! Czas to nadrobić!


Praca w spedycji to nie tylko odpowiedzialność czy samodzielne podejmowanie trudnych decyzji. To także szansa na rozwój i wysokie zarobki. Nie każdy, kto skończył logistykę zostanie spedytorem, tak samo jak wielu, którzy jej nie skończyli, z powodzeniem znaleźli w tym zawodzie. Dziś przyjrzymy się jednemu z rodzajów spedycji, a mianowicie transportowi morskiemu.


Czym charakteryzuje się spedytor morski?

Jak pokazują dane portalu Pracuj.pl, spedytorzy morscy zarabiają średnio o 7% więcej niż spedytorzy drogowi. Bardzo często związane jest to z ich umiejętnościami, a więc ze znajomością języków. Co ciekawe, w 2017 roku aż 24% ofert pracy z tego segmentu zawierało w wymaganiach znajomość nie tylko języka angielskiego, ale także niemieckiego. Wśród popularnych języków są także: rosyjski, francuski, hiszpański oraz chiński.


Cechy dobrego spedytora

Oczywiście znajomość języków to nie wszystko. Dlatego dobry spedytor powinien być przede wszystkim samodzielny, nie bać się ryzyka i podejmowania trudnych decyzji, odporny na stres oraz posiadać umiejętności pracy pod presją czasu. Skuteczna praca wymaga zdolności komunikacyjnych, a szczególnie zdolności do negocjacji oraz zarządzania kryzysowego zasobami ludzkimi. Tych kilka cech w połączeniu z ukończonym kursem lub studiami otworzy drogę do całkiem przyjemnej kariery.


Czym wyróżnia się transport morski?


Warto przyjrzeć się nieco dokładniej pracy spedytora w oparciu o analizę transportu morskiego. Bardzo często jest to jedyny sposób na przewiezienie z punktu A do punktu B towarów wielkogabarytowych. To jeden z najtańszych środków transportu, gdyż może przewieźć wiele setek ton towarów jednym kursem. Oczywiście, wiąże się to z czasem, ponieważ statki nie są w stanie rozwijać tak wielkich prędkości jak samoloty, jednak bardzo często jakość przewozu jest dużo wyższa niż w przypadku innych środków transportu.


Spedytor morski – co musisz wiedzieć?


Praca spedytora morskiego nieco różni się od pracy spedytora drogowego. Jest to osoba organizująca przewóz towarów drogą morską w sposób jak najbardziej sprawny. Należy więc cały czas korzystać z pomocy armatorów, a przy tym prowadzić dość napięte negocjacje. Warto mieć wiedzę o jednostkach, frachtach oraz specyfikacjach załadunkowych. Spedytor musi mieć wiedzę z zakresu transportu morskiego, by dobrze dopasowywać oferty i prowadzić negocjacje cenowe. Trzeba  pamiętać o czasie, który jest tutaj przeciwnikiem bardziej niż sprzymierzeńcem. Przydatne okazują się języki, a także zdolności interpersonalne, których często nie da się kupić. Trzeba je wyćwiczyć.

Spedycja morska to odpowiedzialne i trudne, a także męczące zadanie, jednak przy tym wiele osób twierdzi, że daje naprawdę wiele satysfakcji. Chodzi nie tylko o dobre zarobki czy szanse rozwoju, ale także wykonywanie takich czynności, które mają wpływ na wielu ludzi i od których zależy szybkość, z jaką dane towary znajdą się w miejscu docelowym. To praca na wysokich obrotach, ale z dużą motywacją.

Author


Avatar

Ngage Recruitment for Logistics

Specjalizujemy się i pomagamy fachowcom z branży spedycji, logistyki i transportu znaleźć lepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Rekrutujemy do liderów rynku TSL w całej Polsce. Skontaktuj się z nami