Poradnik kandydata, Rekrutacja

Burzliwe rozstanie z szefem? Lepiej budować niż palić, bo przecież to zgoda buduje

To jasne, że szef Cię nie rozumie. Ale może spróbuje? Nieważne jak zaczynasz, ważne byś skończyć umiał jak należy. Jednak często przekreślamy wszystko co było za nami, a odejście z firmy okazuje się być bardziej stresujące niż wszystkie lata pracy. Zapomnij o tym! Odejście z klasą może Ci się opłacić.


Kiedy planujemy odejście…

Nigdy nie zostawiaj informowania szefa na sam koniec. Powinien dowiedzieć się najszybciej jak to możliwe. Zwyczajowo dobrze by było, gdyby to on był pierwszą osobą w firmie, jednak z doświadczenia wiemy, że kogoś przed nim zawsze uda się zmieścić. Najważniejsze, byś powiedział mu to sam. To samo tyczy się z pożegnaniem swoich współpracowników. Nie zostawiaj ich na lodzie i nie odchodź z dnia na dzień. Nieraz dwa tygodnie to zbyt mało, dlatego na specjalnych stanowiskach menadżerskich przewiduj około 3 do 4 tygodni na wdrożenie nowych rozwiązań. Kto wie, co może jeszcze przydać Ci się w przyszłości. Dlatego w planach rezygnacji z pracy koniecznie weź pod uwagę i współpracowników i przełożonego. Nawet jeśli ich nie lubisz.

Jak poinformować o odejściu?

Pamiętaj, byś zachował klasę. Nie ma nic gorszego niż palenie mostów i kłótnie na koniec. W samej rozmowie warto zastosować KOD. Bądź zatem konkretny, mów tylko na temat i nie podnoś tematów nieistotnych. Spraw, by rozmowa była najkrótsza, jak to tylko możliwe, ale przy zachowaniu kultury i wzajemnego szacunku. Podczas dyskusji nie daj się ponieść emocjom i mów opanowanie. Dzięki temu pokażesz, że wiesz co robisz i zmiana decyzji nie wchodzi w grę. Trzeci element kodu to dyplomacja. Znów pamiętaj o teraźniejszości i przyszłości i zadbaj o to, by całe rozstanie było spokojnym i przyjaznym procesem. Wygarnianie szefowi za te wszystkie lata nie wchodzą zatem w grę!

Da się odejść z klasą?

Już jakiś czas temu serwis LinkedIn zapytał użytkowników, w tym znanych biznesmenów, o ich odejścia z pracy. Hasztag #iQuit okazał się sukcesem, a jego efektem są rady największych finansowego świata. (za: Business Insider Polska)


Richard Branson – jeśli chcesz odnieść sukces, musisz pożegnać się z klasą

Wszyscy odchodzili z najlepszymi życzeniami od swoich byłych firm, wszyscy pozostaliśmy przyjaciółmi i jestem pewien, że będziemy mogli współpracować w przyszłości.


Robert Nardelli – nie uciekaj z pracy, gdy coś się wali, przemyśl swoją decyzję i nie zapominaj

Nie zapomnij ludzi, z którymi pracujesz. Nigdy nie wiesz, kiedy znowu ich zobaczysz.


J.T. O’Donnell – raz podjęta decyzja nie może być cofnięta. Nie rób kroku wstecz!

Gdy podejmiesz decyzję o odejściu, nie wahaj się. Pokaż swój charakter i nie udowadniaj, że chodzi ci tylko o pieniądze.


Odejście z pracy? Normalna rzecz! Ważne, byś umiał się z nią obchodzić. Nie pal za sobą mostów, nie wypominaj złych chwil. Pozostań najlepszym dyplomatą z myślą o przyszłości. Przedstaw przełożonym swoją ścieżkę rozwoju, wyjaśnij powody i na koniec spróbuj życzliwie uścisnąć im dłoń. Czy to takie trudne – odejść z klasą?

Author


Avatar

Ngage Recruitment for Logistics

Specjalizujemy się i pomagamy fachowcom z branży spedycji, logistyki i transportu znaleźć lepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Rekrutujemy do liderów rynku TSL w całej Polsce. Skontaktuj się z nami